Üdvözlöm a Magyar Épülettechnikai Kft. honlapján!

- Villanyszerelés ,- Érintésvédelem, villámvédelem ,- Mérőhellyel kapcsolatos munkák ,- Napkollektor értékesítés, telepítés garanciával -Víz-gáz-fűtésszerelés , -Falfűtési rendszerek kiépítése

Tanácsok tervezéshez - elektromos szerelvények tervezése

Régebben egyszerű volt a helyzet. Egy kapcsoló az ajtó mellett, egy-két dugalj szobánként és kész. A modern elektromos tervezés manapság lényegesen összetettebb és ezért gondos tervezést kíván.

Első lépésben vegyük számba elektromos készülékeinket, készítsünk listát! Gondoljuk végig, hogy helyiségenként milyen világítást szeretnénk alkalmazni, majd beszéljük meg a villanyszerelővel, tervezővel, akik további segítséget is tudnak nyújtani!
Nagyon fontos, hogy helyesen mérjük fel, hány dugaljra van szükségünk. Figyeljünk arra is, hogy utólagos bővítéseket és változtatásokat végre lehessen hajtani! A gyerekek az egész lakásban játszanak. Gondoljunk ezért a gyermekvédelemmel ellátott dugaljakra – és ne csak a gyerekszobában!

Az alábbiakban helyiségenként tárgyaljuk az alapszabályokat, illetve további szempontokat, melyek segítséget adnak a villanyszerelés optimális megtervezéséhez.

Konyha: étkezőasztal nélküli konyhába 7-11 földelt dugaljat tervezzünk, étkezős konyhába legalább 8-12 db szükséges.
A konyha használhatóságának érdekében fontos, hogy megfelelő számú áramkör legyen: gondoljunk arra, hogy szinte minden háztartási géphez, a hűtőszekrénytől a kávéfőzőig, külön dugalj kell. A villanytűzhelynek, mosogatógépnek pedig egy-egy független áramkör szükséges ! A mennyezeti világítás összetettségének megfelelően egyszerű vagy sorozatkapcsolót kell betervezni.

Előszoba: 2-4 db dugaljat célszerű betervezni!
A tervezés mindig az alaprajz, nagyság, illetve az ajtók, valamint a mennyezeti és fali világítások figyelembevételével történjen! Ügyeljünk arra, hogy az átjárási területeken a lámpák kapcsolói minden irányból jól elérhetők legyenek, vagy válasszunk olyan mozgásérzékelot, mely minden mozgásra reagál, és önállóan kapcsolja be és ki a lámpákat!
Az áramkörelosztót célszerű az előtérben, a folyosón, ill. az előszobában elhelyezni. A kapuban elhelyezett automatikusan bekapcsolódó lámpa biztonságot és kényelmet nyújt az egész családnak.

Nappali: átlagosan 6 -12; db földelt dugalj szükséges!
A lakótér különösen átgondolt villanyszerelést igényel: mivel itt az elektromos áramon kívül a TV antenna, telefon,számítógép hálózat, hifi- házimozi rendszerek is a fali dobozból csatlakoztathatók. A kábelek régebben az egész szobát behálózták, manapság már láthatatlanul, a falban futnak. Mivel az ülőgarnitúrát, az étkezőt már nem a szoba közepére helyezik, a hangsúly inkább a helyi megvilágításra helyeződik át, a mennyezet-, fali-, álló- és asztali lámpák, hangulatfények kombinációja otthonosságot és megfelelő megvilágítást eredményeznek. A fényerőszabályozók segítségével a megvilágítás távirányítással is szabályozható.

Gyerekszoba: általában 5-10 db földelt dugalj szükséges.
A gyermekek nem ismerik azt a veszélyt, amit az áram jelenthet számukra. Ezért mindenképpen gyermekvédelemmel ellátott dugaljakat kell felszerelni! A legjobb az egész házba ilyeneket betervezni.

Hálószoba: általában 6-10 db földelt dugalj szükséges.
Igény szerint az ágy mindkét oldalára betervezhetünk ikerkapcsolót: melyből 1-1 olvasólámpa műkődtethető aaz ágy mindkét oldaláról, a másik kapcsolóval pedig a bútor-, szobavilágítást, hangulatfényt, lehet lekapcsolni, esetleg a TV-t áramtalanítani.

Fürdőszoba: A fürdőszoba nagyságának megfeleloen 3-5 db földelt dugalj szükséges. Ablak nélküli fürdoszobáknál a szellőztető kapcsolását a világításhoz kell kapcsolni, továbbműködéssel!
A fürdőszobában vagy zuhanyzóban Fírelét mindenképpen tervezzünk! A világításhoz egy mennyezet kivezetés és a nagyságtól illetve felszereléstol függően több fali kivezetés szükséges. Ha nincs külön mosókonyha vagy a készülékeket nem külön helyiségben helyezzük el, akkor a mosógéphez és szárítógéphez való csatlakozókra (független áramkőr) is gondolnunk kell.

WC: Ablak nélküli WC-nél mindig gondoljunk arra, hogy a szellőztető kapcsolását a világításhoz kell kapcsolni, továbbműködtetéssel!
A világításhoz egy kimenet szükséges a mennyezetre, vagy a falra. Ha vendég WC-ről van szó, esetleg mosdóval, akkor még 1-2 dugalj is szükséges. Az épület belsejében elhelyezkedő WC helyiségeknél a szellőzésről is gondoskodni kell.

Garázs:alapterület függvényében 5-7 db földelt dugaljat kell terveznünk! Igény szerint a 3 fázisú csatlakozásról sem feledkezzünk meg!
Új ház építésekor már a tervezésnél figyelembe kell venni kellő számú dugaljat, hisz rengeteg a barkácsgép. Ha a garázsajtó elektromosan működik, ehhez is szükség van csatlakozóra.

Erkély, külső tér: 2-3 vízmentes dugalj szükséges.
Ha belülről kapcsolhatóak a dugaljak, védelmet nyújtanak a jogtalan használók ellen.
Gondoljunk a mozgásérzékelők alkalmazására is, amelyek biztonsági felszerelésként is jó szolgálatot tesznek. Az automatikusan kapcsolt fény a ház körül nagyon praktikus, és a hívatlan vendégeket is távol tartja.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 21
Tegnapi: 1
Heti: 22
Havi: 197
Össz.: 43 563

Látogatottság növelés
Oldal: Tanácsok tervezéshez - elektromos szerelvények tervezése
Üdvözlöm a Magyar Épülettechnikai Kft. honlapján! - © 2008 - 2024 - magyarepulettechnika.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »